Sivu 1/1

MM-kisat: Suomi 5. viesteissä

Lähetetty: 07.07.2014 15:21
Kirjoittaja Lammikko
Venla oli parhaana suomalaisena lauantain pidetyssä MM-sprintissä 9. Venetsiassa jääden kisan odotetusti voittaneelle Sveitsin Judith Wyderille 59 sek.
Severi oli 24. jääden tanskalaisvoittaja Sören Bobahille 1.20 min.

Tänään ma 7.7. klo 18.30 Suomen aikaa juostaan uutukainen eli sekasprinttiviesti (TV2 klo 18.25).
Suomen joukkue on muuttunut jo kahteen kertaan, kun ensin Sofia Haajanen ja sitten tänään myös Tuomo Mäkelä joutuivat kurkkukipuisina vetäytymään kisasta. Näin Suomen joukkue juoksee juoksujärjestyksessä: Venla Niemi, Severi Kymäläinen, Mårten Boström ja Marika Teini. Kannattaa katsoa ja jännittää!

Jännitettävää on myöskin kisajärjestlyiden suhteen, kun MM-sprintin sekä karsinnassa että finaalissa oli kartassa lukuisia virheitä, oli portteja kiinni, koordinaattiviivat puuttuivat, jne. Toivottavasti tänään kaikki olisi kunnossa – myös hajonnat. Iso pyyhe pitää antaa myös IOF:n suuntaan, koska keväällä ensin Espanjan maailman Cupissa ja sitten Portugalin EM-kisoissa oli todella pahoja järjestelyvirheitä, että olisi luullut sekä järjestäjien, että IOF:n skarppaavan moninkertaisesti asiat 100%:sti kuntoon. Hyvän sprinttikisan järjestäminen on todellakin vaativa homma - kuten me hyvin montaa (hyvää) sprinttiä järjestäneenä tiedämme - mutta toivottavasti tänään kaikki pelittää – ja vielä Suomikin pärjää ;)

Re: MM-kisat: sprinttiviestissä Suomi 8.

Lähetetty: 07.07.2014 21:11
Kirjoittaja Lammikko
Sveitsi voitti tuoreen sprinttimaailmanmestarin Judith Wyderin ankkuroimana MM-kisojen historiallisen ensimmäisen sprinttiviestin.

Kolmannen osuuden puoliväliin johtanut Tanska putosi kolmannen osuuden lopussa selvästi Sveitsin taakse, mutta Tanskan ankkuri Maja Alm oli lopussa lähellä ottaa vielä Sveitsin kiinni jääden vain 2,8 sekuntia kullasta. Pronssia sai Venäjä ja Ruotsi jäi neljänneksi.

Kurkkukipujen vuoksi Suomen joukkueeksi ja juoksujärjestykseksi muodostui: Venla, Severi, Måre ja Marika Teini. Suomi sijoittui kilpailussa kahdeksanneksi.

SSL:n juttu ja urheilijoiden kommentit: http://www.suunnistusliitto.fi/SSL/sslw ... tent5E5948

Pitkän matkan MM-kisa juostaan keskiviikkona (Saikku mukana) ja perjantaina keskimatka (Saila ja Venla) ja kisat päättyvät laauantain viesteihin.

Re: MM-kisat: Saila 11. pitkällä matkalla

Lähetetty: 09.07.2014 17:33
Kirjoittaja Lammikko
Saila 11. pitkällä matkalla MM-kisoissa Italiassa.

Raskas ja mäkinen pitkän matkan kisa Italian MM-kisoissa oli osin yllätyksellinen. Venäjän Svetlana Mironova, joka naisten 11.0 km:n, 23 rastia ja messevät 495 m nousua sisältäneellä radalla, otti todella yllätysvoiton kisan selvistä ennakkosuosikeista, kun Tove Alexandersson jäi 31 sek ja Sveitsin Jydith Wider 50 sekuntia.

Rata oli erinomainen, jossa oli hyviä ja ratkaisevia reitinvalintavälejä. Alkupään lähtijänä Mironova johti kisaa alusta loppuun, eikä tehnyt lainkaan virheitä. Tove jäi taas (6. kerta!) kerran hopealle. Yleensä on ollut Simone -niminen nainen edellä, sitten Wyder ja nyt yllättäen Mironova.

Suomalaiset juoksivat tasaisesti. Sofia Haajanen oli lopulta paras suomalaisista yhdeksännellä sijallaan 4.45 min voittajsta. Saila Kinni oli 11. jääden Mironovasta 5.35 min. Suomalaisten tahdista lopussa jäänyt Sari Anttonen oli 16. (-7.41 min).

http://www.suunnistusliitto.fi/SSL/sslw ... tent582C87

Perjantaina on vuorossa keskimatka, jossa suomalaisnaista mukana ovat Minna, Saila ja Venla. Kisat päättyvät lauantaina viesteihin.

Re: MM-kisat: Saila 7. keskimatkalla

Lähetetty: 11.07.2014 16:08
Kirjoittaja Lammikko
Italian MM-kisat jatkuivat tänään keskimatkan kilpailuilla. Kisat juostiin korkealla 1500-1700 m korkeudessa, joka toi omat lisähaasteensa mäkiseen kisaan.

Saila Kinni juoksi selvästi parhaana suomalaisena hienosti 7:nnelle sijalle jääden voittaja Annika Billstamista 2.26 min. Sijoitus on suomalaisten paras tähän mennessä ja niinikään sijoitus on Saikun paras MM-kisoissa tähän mennessä.

Venla teki alkumatkasta virheitä ja niin sijoitukseksi tuli 17. , eron kärkeen ollessa 5.21 min. Myös pitkään akillesvaivoista kärsinyt Minna Kauppi teki lukuisia virheitä ollen 24., 6.41 min kärkeen.

Suunnistusliiton juttu: http://www.suunnistusliitto.fi/SSL/sslw ... tent5A47CD

Viestit juostaan lauantaina.

1 Billstam Annika SWE 37:03 (1) +00:00
2 Bobach Ida DEN 37:25 (2) +00:22
3 Alexandersson Tove SWE 37:27 (3) +00:24
4 Luescher Sara SUI 38:37 (4) +01:34
5 Fasting Mari NOR 38:53 (5) +01:50
6 Moeller Alm Maja DEN 39:00 (6) +01:57
7 Kinni Saila FIN 39:29 (7) +02:268 Jansson Helena SWE 39:37 (8) +02:34
9 Jenzer Sarina SUI 39:42 (9) +02:39
10 Bagstevold Heidi NOR 40:01 (10) +02:58
17 Niemi Venla FIN 42:24 (17) +05:21
24 Kauppi Minna FIN 43:44 (24) +06:41

Re: MM-kisat: Suomi 5. viesteissä

Lähetetty: 12.07.2014 23:50
Kirjoittaja Lammikko
Suomi ja Saila 5. MM-viestissä
Italian MM-kisat päättyivät viesteihin ja niin Suomen naiset kuin miehet ottivat sijan 5.
Naisten viestin avasi Sofia Haajanen ja yhden ison pummin vuoksi ’Tönö’ jäi paria sekuntia vaille 6 min kärkeen, vaihtosijoitus oli 8.
Kovassa kunnossa oleva Saikku Kinni juoksi toisella osuudella hienosti ilman virheitä, mutta yksin vaativalla radalla aikaero kasvoi kahdella minuutilla, sijoitus oli noussut 6:ksi.
Ankkurina Minna Kauppi oli keskimatkan jälkeen jälleen oma itsensä ja nosti Suomen sijalle 5.

Myös Suomen miesten joukkue (Mikko Siren, Pasi Ikonen, Mårten Boström) oli 5.

SSL:n jutut:
http://www.suunnistusliitto.fi/SSL/sslw ... tent5B9053
http://www.suunnistusliitto.fi/SSL/sslw ... tent5B0B22