Pyrinnön naiset voittoon Tiomilassa 20 v tauon jälkeen!!!

Yleista keskustelua - Avoin kaikille
Lammikko

Pyrinnön naiset voittoon Tiomilassa 20 v tauon jälkeen!!!

ViestiKirjoittaja Lammikko » 01.05.2011 03:23

Viime vuonna Venlojen viestissä selvään voittoon suunnistanut Tampereen Pyrintö, otti nyt kevään klassikon Tiomila-viestin voiton. Viesti juostiin Tukholman lähistöllä Botkyrkassa – samassa maastossa kuin 25-manna v 2008. Pyrinnön naiset ovat voittaneet arvostetun kevään klassikkoviestin viimeksi vuosina 1990 ja 1991. Joten 20 vuotta meni voiton uusimiseen. Pyrinnön joukkue oli täsmälleen sama kuin viime vuoden voittovenlajoukkue täydennettynä Heidi Haapasalolla.

Myös menestysresepti oli sama: vähin virhein omaa työtä. Koko 5-hengen joukkue teki yhteensä vain 3 min virheitä. Ja sillä tämäntasoinen joukkue on yleensä lähellä kärkeä.

Varmaa työtä alkuosuuksilla
Venla Niemi, tänä vuonna 21 v, aloitti viestin todella vakuuttavasti vaihtaen sijalla viisi, 57 sek kärjestä. ´Suoritus oli varma, vain pari varmistuspysähdystä täytyi tehdä’, totesi Venla tyytyväisenä.
Riina Kuuselo, 33 v, nosti Pyrinnön sijalle neljä eron kärkeen kasvaessa 3.06 min. ’Yhden minuutin virheen tein, muuten suoritus oli kyllä hyvä’, totesi Englannissa tällä hetkellä asuva Riina.
Kolmannelta osuudelta Pyrtsä tuli hienosti toisena, viestiviejänä ikinuori Heidi Haapasalo, 40 v, eron kärkeen supistuessa 2.21 minuuttiin. Heidi naureskeli, että yksin joutui suunnistamaan ja jopa raa’alla suunnassakululla tähtäsin tasaisella alueella sijainneelle pienelle tervahaudalle. Ja löytyi!
Saila Kinni, 2 kk:n päästä 24 v, otti kärjen kiinni tullen 15 sek ruotsalaisesta Domnarvetsista. Saikun suoritus oli kuin toisinto viime vuoden Jukolasta: kärki kiinni omalla varmalla työllä.

Ankkuri-Anni karkaa

Ankkuriosuudella Anni-Maija Fincke, 26, esitti jälleen samaa kylmäpäisyyttä kuin viime vuoden Venlojen Viestissä johdattaen Pyrinnön selvään voittoon 3 min voittoon. ’Oli hallittu suoritus, vaikka loppupuolella yleisörastin jälkeen meinasi alkaa puntti tutisemaan, kun kuulin eron takaa-ajajiin olevan 2 min. Lopussa teinkin pomminvarmoja kiertäviä reitinvalintoja, koska tiesin, että on aika varmistella’, totesi onnellinen Anni maalissa. ’Heti lähdössä valitsin eri reitinvalinnan kuin kärjessä vaihtanut Domnarvetsin tsekki Dana Brozkova. Kakkosen jälkeen en nähnyt häntä enkä ketään muutakaan’. Voittohaastattelussa Venla-voittaja, Tiomila –voittaja ja MM-viestivoittaja Anni totesi, että hienoimmalta tuntui Venlojen viestin voittaminen!

Pyrinnön naistenjoukkueen valmentaja Janne Märkälä kertoi tyytyväisenä, että viesti meni juuri niin kuin pitikin. ’Meillä oli kasassa paras mahdollinen ja kokenut joukkue, jossa kaikki suunnistajat olivat olleet terveinä, vain Annin akilles toi pientä jännitystä. Viikon huili auttoi ja niin Annikin saatiin terveenä viivalle. Mitä nyt edellisenä päivänä oli nilkka hieman muljahtanut. Tänne tullessa olo oli jo luottavainen ja paineeton. Eikä itse kisassakaan kukaan tehnyt merkittäviä virheitä ja kyllähän Anni-Maijan jäätävä ankkurisuoritus oli ihailtavaa – Anni meni taas kuin juna lipulta toiselle.
Venlojen Viestiin Vehkalahdelle viikko ennen Juhannusta on helppo lähteä. Nautitaan Jukolaan hienosta fiiliksestä ja sen kautta syntyvistä hyvistä suorituksista’, kertoi Janne.

Viestissä toiseksi sijoittui IFK Lidingö, joka jäi punanutuille sekuntia vaille 3 min. Kolmanneksi sijoittui kärjessä ankkuriosuudelle lähtenyt Domnarvets GoIF, -4.14 min. Toiseksi paras suomalaisjoukkue oli Kalevan Rasti, joka tippui ankkuriosuudella 12:ksi. Koovee sijoittui 18:nneksi (-8.06 min). Kangasala SK oli 37. (-18.25 min).
Pyrinnön 2-joukkue oli 69., -38.01 min. Joukkueessa juoksivat Maria Laine (130., -6.46 min), Ellu Munukka (115., -16.59 min), Sonja Kyrölä (81., -17.55min), Anna-Sofia Marila (63., -22.55 min) ja Liisa Pulli (70., -38.01min). TP3-joukkue sijoittui sijalle 200.

Nuorisoviestissä epäonnea

Lauantaina päivällä suunnistetussa H/D16-sarjan viestissä Pyrinnöllä oli epäonnea, kun ankkurina juossut Aleksi Niemi kaatui ja löi yläreitensä kiveen ja satutti jalkansa niin, ettei pystynyt enää jatkamaan juoksuaan. Sijalla 16 lähtenyt Aleksi olissi normaalilla hyvällä juoksullaan nostanut TP:n jopa voittokamppailuun. TP:n viesti alkoi hyvin, kun Anton Kuukka tuli 9:ntenä vaihtoon, -1.55 min kärkeen. Toisella osuudella Johanna Viilo nosti TP:n 10:nneksi, -0.49min. Kolmannella osuudella Tanja Moserin loppu oli hankala ja niin osuussija putosi sijalta 4 sijalle 16, -4.22 min.
TP:n kakkosjoukkue sijoittui 168:nneksi, -53.51 min kärkeen. Joukkueessa juoksijat Jussi Harju, Jutta Jussila, Maria Kontoniemi ja Anna-Reetta Reunanen.

Naisten tulokset
1. Tampereen Pyrintö 1 219:45
2. IFK Lidingös Skid o OK 1 222:44, -2:59 min kärkeen
3. Domnarvets GOIF 1 223:59, -4:14
12. Kalevan Rasti 1 229:55, -10:10
16. MS Parma 1 232:11, -12:26
18. Koovee 1 232:56, -13:11
20. DELTA 1 236:29, -16:44
37. Kangasala SK 177:49, -18:25 min.
Liitteet
Tiomila_Pyrinnön voittajat.JPG
Tvåmila -voittajat juoksujärjestyksessä: vas Venla Niemi, Riina Kuuselo, Heidi Haapasalo, Saila Kinni ja Anni-Maija Fincke.
Tiomila_Pyrintö voittoon.JPG
Voittaisat tvåmilanaiset, vas: Heidi Haapasalo, Venla Niemi, Saila Kinni, Anni-Maija Fincke ja Riina Kuuselo

Avatar
JanneM
Viestit: 1358
Liittynyt: 25.11.2007 19:13

Re: Pyrinnön naiset voittoon Tiomilassa 20 v tauon jälkeen!!!

ViestiKirjoittaja JanneM » 02.05.2011 18:49

10Mila Damkavlen Segrare!

Var hälsade, kvinnor i vinnande lag
invid Riksten, en löftesrik vårlig dag
- famna i glädje er blomsterbukett!
Men minns även ni, mitt i segerkvintett,
att det göms nog en kavlens djupdimension
hos varje besegrat lag - en drömsk passion!


Sverker Tirén
Riksten, Botkyrka 2011
IMG_6835 pieni.jpg
stracka 5.jpg
Joukkueen maaliintulo ja Annin haastattelu 10mila-koostevideossa Ruotsin liiton sivulla:
http://www.orientering.se/Nyheter/Finsk ... dingotvaa/


Palaa sivulle “Yleinen”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 1 vierailija